Etkinlikler

İzmir’de platformumuz tarafından gerçekleştirilen etkinlik bilgilerine bu bölümden ulaşabilirsiniz.

 İZMİR SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS STRATEJİSİ ÇALIŞTAYI

İzmir’in kültürel mirasının korunması, yaşatılması ve bu alanda farkındalık yaratılması için çalışmalarını yürüten İzmir  Kültürel Miras Platformu, İzmir’de ilk defa oluşturulacak olan kültürel miras stratejisi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Somut olmayan kültürel miras çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalıştayda, araştırma, belgeleme, koruma; tanıtım, turizm ve deneyimleme; yaratıcı ekonomiler ve yerel kalkınma ana başlıklarında güçlü ve zayıf yönler, vizyon, amaç ve faaliyetleri konunun uzmanları ile tartıştık. Kültürel miras taşıyıcılarının da katılım sağladığı çalıştayda kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplumu temsilen alanlarında uzman kişiler ile bir araya geldik.

Yüksek bir katılımla gerçekleştirdiğimiz çalıştayımıza kıymetli vaktini ve katkılarını sunan tüm davetlilerimize çok teşekkür ederiz!

Somut kültürel miras çerçevesinde mekânsal, sosyo-ekonomik ve sektörel, ziyaretçi yönetimi, tarihsel özgün değer ve risk ana başlıklarında sorunlar, potansiyel alanlar, ihtiyaçlar ve bunlara ilişkin eylem önerileri oluşturuldu. Yaklaşık 50 kişilik uzman grubunun katıldığı çalıştayda Konak, Çiğli-Karşıyaka-Bayraklı, Bornova, Buca, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Gaziemir, Karabağlar ilçelerine yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Bu çalıştayların en önemli çıktılarından biri yıllık izleme raporu olacak böylelikle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan somut ve somut olmayan kültürel mirasımız hakkında farkındalığı artırmak ve karar vericilere düzenli rapor sunmak üzere yıllık izleme raporları hazırlanacak.

Çalıştayda birlikte olduğumuz tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz!

 İZMİR KÜLTÜREL MİRAS STRATEJİSİ ÇALIŞTAYI

Sorumluluk Reddi

Bu yayın Avrupa Birliği'nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kentimiz İzmir Derneği ve proje eş faydalanıcısı kuruluşların sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

© 2024 Kentimiz İzmir Derneği Tüm Hakları Saklıdır.