Kültür Varlıklarımızı KORUmak için Artık Bir Mobil Uygulama Var!

KORU Mobil Uygulaması Yayında

Kentimiz İzmir Derneği tarafından geliştirilen mobil uygulama ile korunması gereken kültür varlıklarına yapılan olumsuz müdahaleler artık ilgili birimlere bildirilebilecek. T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği Sivil Toplum Destek Programı Üçüncü Dönem Hibe Programı’ndan destek alarak hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum” projesi kapsamında hazırlanan uygulamanın tanıtımı için kısa bir film de hazırlandı.

Proje kapsamında hazırlanan İzmir Kültürel Miras Stratejisi verilerine göre İzmir’de yapılan araştırmada, mevcut tescilli kültür varlıklarının %35’inin restorasyona ihtiyaç duyduğu saptanmıştır. Bu oran gün geçtikçe artmakta ve tescilli yapıların maruz kaldığı hem doğal hem de insan kaynaklı müdahaleler sonucunda somut kültür varlıkları yok olmaktadır. İşte bu sorundan yola çıkarak hazırlanan mobil uygulama ile bu konuda duyarlı olan aktif vatandaşların müdahale edilmesi gereken kültür varlıklarını ilgili kurumlara bildirmesi için bir iletişim aracı geliştirilmiştir.

KORU Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılıyor?

Mobil uygulamanın kullanımı ve arayüzü oldukça basit. Müdahale gerektiren tescilli yapının bulunduğu noktada uygulamayı açtıktan sonra aşağıda yer alan 4 adımda bildirimde bulunabilirsiniz.

1. Profil bilgilerinizi tamamlayın ve kaydedin.
2. Müdahale edilmesi gerekli yerin konumunu seçin.
3. Bildirimle ilgili bilgileri yazın ve fotoğraf/ları ekleyin.
4. Bildirimi gönderin.

Bildirim Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

1. Bildirimin ön incelemesi yapılıyor.
2. Bildirim, ilgili kuruma iletiliyor.
3. Bildirim, ilgili kurumlar tarafından değerlendiriliyor.
4. Sonuç, bildirim sahibine uygulama üzerinden iletiliyor.

Kampanyaya Destek Olun

Uygulamanın tanıtılması ve kullanılması için hazırlanan #BuBenimMirasım sosyal medya kampanyası kapsamında hazırlanan film farklı mecralarda yayınlandı. Kampanyaya destek olmak için aşağıda yer alan bağlantılardan kampanya filminin paylaşılmasını sağlayabilir, mobil uygulamayı indirerek bildirimde bulunabilirsiniz.

⬇️ KORU Mobil Uygulaması’nı indir
Facebook’ta paylaş
Instagram’da hikayene ekle
Twitter’da retweet yap
Whatsapp gruplarında paylaş
Linkedin’da paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorumluluk Reddi

Bu yayın Avrupa Birliği'nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kentimiz İzmir Derneği ve proje eş faydalanıcısı kuruluşların sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

© 2024 Kentimiz İzmir Derneği Tüm Hakları Saklıdır.