Uluslararası Düzenlenen ‘Sınırların Ötesinde Miras’ Programında İzmir Kültürel Miras Platformu Paylaşıldı!

İtalya/Torino merkezli Santagata Vakfı tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen ‘Sınırların Ötesinde Miras’ (Heritage: Beyond Walls), Suriyeli üniversite öğrencileri için özel olarak tasarlanan bir kapasite geliştirme programıdır.

Program, kültürel miras ile ilgili disiplinlerde okuyan öğrencilerin bilgi kaynaklarına erişimini iyileştirmeyi, barış inşası ve kalkınma için bir kaynak olarak kültürel mirasa yönelik farkındalık ve kapasitelerini güçlendirmeyi hedeflemektedir. 7 çevrim içi oturumda, alanında uzman 16 konuşmacı ile buluşan katılımcılar, programın ardından çeşitli ödüller kazanabilecekleri birer makale yazacaktır.

Platformun sekreteryasını yürüten Kentimiz İzmir Derneği Genel Sekreteri Sedef Özer, 21 Şubat 2023 günü ‘Toplulukların Güçlendirilmesi’ başlıklı oturumunun bir konuşmacısı olarak programda yer aldı.

Özer, sunumuna Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda Türkiye ve Suriye’de yaşamını yitirenlere rahmet; yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

Sunum, kültürel miras bağlamında toplulukların güçlendirilmesi için Derneğimizin iyi uygulama örneklerinin paylaşımına odaklandı. Konuşmada özellikle Tarihi İstiklal Okulu’nun restore edilerek ‘Yenilikçi Öğrenme Merkezi’ olarak yeniden işlevlendirilmesi ve Avrupa Birliği’nin mali desteği ile kurulan ‘İzmir Kültürel Miras Platformu’ örneklerinin altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorumluluk Reddi

Bu yayın Avrupa Birliği'nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kentimiz İzmir Derneği ve proje eş faydalanıcısı kuruluşların sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

© 2024 Kentimiz İzmir Derneği Tüm Hakları Saklıdır.