Bergama’nın İnsanlık Tarihine Mirası Parşömene Dair Heyecan Veren Gelişme

Bergama’nın insanlık tarihine mirası parşömene dair T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını Değerlendirme Kurulu’ndan ve UNESCO’dan heyecan verici gelişmeler paylaşıldı.

Geleneksel sanatları ve sanatçıları desteklemek, yeni ustalar yetiştirmek, geleneksel sanatların üretimlerini ve görünürlüğünü artırarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla akademisyenler, uzmanlar ve miras taşıyıcılarından oluşan değerlendirme kurulu, Nesrin Ermiş Pavlis’i ‘Geleneksel Parşömen Yapımı’ icra dalı ile ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı’ olarak kaydetti.

Anadolu’nun son karatabak ve parşömen ustası İsmail Araç ise UNESCO’nun ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ sözleşmesi kapsamında özel bir yetenek gerektiren bilgi ve beceriye sahip kişilerin zanaatlarını resmi bir şekilde tanıtmak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak ve üye ülkelerce teşvik etmeyi amaçlamakta olan ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ programına dahil edildi!

One thought on “Bergama’nın İnsanlık Tarihine Mirası Parşömene Dair Heyecan Veren Gelişme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorumluluk Reddi

Bu yayın Avrupa Birliği'nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kentimiz İzmir Derneği ve proje eş faydalanıcısı kuruluşların sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

© 2024 Kentimiz İzmir Derneği Tüm Hakları Saklıdır.